Mulți dintre elevii români nu își cunosc drepturile în totalitate. Personal, cunosc o mulțime de elevi cu medii impecabile de 10, „buni” la toate materiile, care învață constant, dar care nu știu să își acceseze drepturile conform legii.

Dreptul despre care vă voi povesti astăzi este cel de a promova doi ani de studii într-un singur an școlar. Pare a fi ceva furat din învățământul american, însă nu este. Acest drept este complet fondat, iar orice elev își poate exercita acest drept dacă îndeplinește condițiile specifice.

Situația simplificată:

Dacă vrei să parcurgi 2 ani de studiu în unul singur, trebuie să îndeplinești în mod cumulativ următoarele condiții:

a) să ai, în anul şcolar anterior anului curent, calificativul sau media generală la fiecare disciplină de studiu:
– „foarte bine”, pentru elevii din învăţământul primar;
– minimum 9,00, pentru elevii din învăţământul gimnazial şi liceal.
b) să ai, în anul şcolar anterior anului curent, calificativul sau media anuală la purtare:- „foarte bine”, pentru elevii din învăţământul primar;
– minimum 9,50, pentru elevii din învăţământul gimnazial şi liceal.
c) să promovezi un test transdisciplinar din curriculumul clasei anterioare claseicurente, cu un punctaj de cel puţin 80% din totalul punctajului acordat pe test.

Dacă îndeplinești aceste condiții, trebuie să ai următoarele documente:

a) cererea părintelui sau a tutorelui legal al elevului;
b) avizul favorabil al psihologului şcolar;
c) avizul favorabil al medicului şcolar sau al medicului de familie;
d) avizul consiliului profesoral al unităţii de învăţământ.

Poți găsi mai multe detalii în documentele de mai jos. (cele 2 butoane)

Situația concretă, conform legii:

Legea Educației Naționale – articolul 21, alineatul 4: Elevii cu performanțe școlare excepționale pot promova 2 ani de studii într-un an școlar la decizia unității de învățământ, pe baza unei metodologii naționale aprobate prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului. click aici pentru a accesa legea

Pentru orice fel de întrebări, îndrumări sau nelămuriri, vă rugăm să ne contactați!