🇷🇴Mărăcineni este o comună în județul Argeș formată din satele Argeșelu și Mărăcineni (reședința).
📍Trei obiective din comuna Mărăcineni sunt incluse în lista monumentelor istorice din județul Argeș ca monumente de interes local, toate clasificate ca monumente de arhitectură aflate în satul Argeșelu:
🏘️Casa de vânătoare (1875);
🕌Biserica „Adormirea Maicii Domnului” (1785);
🏯Ansamblul conacului Istrate Micescu (începutul secolului al XX-lea), format din conac, pavilioanele din parc, clădirile-anexă și parcul.
🏚️Conacul construit în timpul domniei regelui Carol al II-lea a fost confiscat de comunişti şi transformat în vilă de protocol. E un loc superb, neatins de timp şi necunoscut turiştilor.
⏺️O poartă albă, în formă de semicerc, străjuieşte intrarea pe proprietatea care i-a aparţinut avocatului Istrate N. Micescu, ministru al Afacerilor Străine şi al Justiţiei în timpul domniei regelui Carol al II-lea.
🏫Casa familiei Micescu a fost confiscată de regimul comunist şi apoi transformată în vilă de protocol pentru Nicolae Ceauşescu. Cuprins de curiozitate şi fascinat de misterul ce pluteşte în aer, păşeşti pe drumul pietruit care şerpuieşte pe dealul împădurit. După câţiva zeci de metri, printre copacii umbroşi se zăreşte capela familiei. Ridicată din cărămidă, între anii 1939 şi 1943, construcţia nu a fost terminată nici până astăzi.
🗿Nicolae Ceauşescu venea periodic la vânătoare pe domeniul din Argeşelu. Bătrânii satului povestesc că totul se ţinea în secret la acea vreme şi doar împuşcăturile care răsunau prin pădure le dădeau de înţeles că acolo se organizau partide de vânătoare.
🗣️„Îmi amintesc când a venit Charles de Gaulle. A aterizat cu elicopterul sus, pe deal, într-o poiană. Au venit foarte mulţi apropiaţi de-ai lui Ceauşescu atunci. Au organizat o masă mare şi partide de vânătoare. Au împuşcat căprioare, mistreţi, mufloni. Am fost şi eu atunci la masă şi am avut ocazia să-l văd”, povestește un localnic.
‼️Aici s-a scris Constituţia din 1938.
🗾În spatele conacului, o altă alee pietruită duce către Casa Muzelor sau cabana de vânătoare, cum o mai numea Micescu. Aici îşi aduna el prietenii – Liviu Rebreanu, Ion Minulescu, Lucian Blaga, Octavian Goga, dar şi alte nume mari ale culturii româneşti.Terasa oferă o vedere de ansamblu asupra pădurii. Două statui ale zeiţei greceşti Maia păzesc vila aflată în proprietatea Regiei Autonome Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat.
🗺️În comuna Mărăcineni au fost organizate numeroase evenimente cu caracter cultural-educativ, pentru a satisface nevoile culturale comunitare prin oferirea de produse şi servicii culturale diverse, pentru a creşte gradul de acces şi pentru a implica cetăţenii activ în viaţa culturală a localităţii.
🏆Cupa „Argeşelu” la şah.
🐟Concurs de pescuit sportiv „Peştişorul de aur”.
🥘„MasterChef de Mărăcineni”- competiţie destinată tuturor amatorilor în arta gătitului.
🍒„Sărbătoarea Cireşelor”, prilejuită de Ziua Comunei Mărăcineni. Festivalul „Florilor de Cireş” şi parada „Florilor de Cireş”, cu participarea copiilor din localitate.
🎨Tabăra de pictură pe sticlă şi artă decorative „Hai să fim creativi în vacanţă”, cu participare internaţională.
⚽„Cupa Mărăcineni” la fotbal.
❗Recunoscut atât în țară, cât și peste hotare, Institutul de Cercetare – Dezvoltare pentru Pomicultură (ICDP) Pitești-Mărăcineni este o instituție de referință în cercetarea pomicolă românească, cu o activitate neîntreruptă din 1967.
🏢Institutul este un organism viu, a cărui activitate de cercetare-dezvoltare-inovare s-a adaptat permanent la realitățile comunității științifice pomicole, încercând ca, alături de stațiunile de cercetare-dezvoltare aflate în coordonare științifică (SCDP Băneasa, SCDP Bistrița, SCDP Constanța, SCDP Iași și SCDP Voinești), să transfere în producție rezultatele de cercetare, dezvoltare, inovare, să vină în sprijinul fermierilor, grupurilor de producători și cooperative, care activează în sectorul pomicol.

Sursa: www.icdp.ro VIDEO şi FOTO Vila lui Ceauşescu, refugiul uitat din inima pădurii | adevarul.roInstitutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Mărăcineni (eutopiagardens.org)
www.comunamaracineni.ro

Sursă: Marius Nicolaescu