Explicație pe scurt: indiferent de materie, de numărul de ore pe săptămână sau de orice alt criteriu, ai nevoie de MINIM 2 NOTE pentru încheierea mediei. Doamnele și domnii profesori pot cere 4-5 note, dar îți pot încheia media cu minim 2, iar impunerea unui anumit număr de note nu este chiar în regulă și ar trebui raportată în ritm alert către direcțiunea instituției de învățământ.

Media elevilor poate fi încheiată în acest an școlar cu doar două note sau calificative, indiferent de disciplină și indiferent câte ore pe săptămână are acea disciplină în planurile-cadru, potrivit Ordinului de ministru nr. 3.108/2021 publicat în Monitorul Oficial.

Actul normativ modifică regulamentul de funcționare a școlilor (ROFUIP) și mai prevede că elevii aflați în situație de corigență vor avea măcar 3 note.

Modificările aduse de OME 3.108/2021:

• În anul școlar 2020-2021, numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, va fi de minimum două, indiferent de numărul de ore alocat disciplinei prin planurile-cadru.
  • În anul școlar 2020-2021, elevi aflați în situația de corigență vor avea cel puțin trei calificative note, ultimul fiind acordate în ultimele două săptămâni ale semestrului.
  • În anul școlar 2020-2021, elevii declarați amânați pe semestrul I își încheie situația școlară în primele opt săptămâni de la revenirea la școală.
Captură Monitorul Oficial nr. 45/15.01.2021

Sursă: click aici